Novinky EFN
Bulletin Ochrönc¿ životního prost›edí PRO jadernou energii
Æíslo 9 - Zöpis z V¿roúního zasedöní z 18.listopadu 2000
Tento bulletin je zasílön gratis poötou úlen¿m Asociace Ochrönc¿ životního prost›edí PRO jadernou energii (EFN), kte›í mají zaplacení souúasní poplatky. Je rovnìž archivovön a ve›ejnì dostupn¿ na webov¿ch strönköch EFN : http://www.ecolo.org
Zpröva z V¿roúního zasedöní 18.listopadu 2000
T›etí v¿roúní zasedöní Asociace ochrönc¿ životního prost›edí se konalo, jak bylo oznömeno, v sobotu 18.listopadu 2000.
P›edtím zasedalo p›edstavenstvo, aby prodiskutovalo stav zöležitostí Asociace, p›ipravilo v¿roúní zasedöní a aby posoudilo žödosti nov¿ch uchazeú¿ o úlenství, kterí doöly bìhem roku. Rozhodlo p›ijmout vöechny žadatele, kte›í p›edložili vyplnìní formulö›e žödosti a zaplatili poplatky. Roúní poplatky pro p›íötí rok z¿stövají beze zmìn : Sympatizující úlen : 15, 20 or 25 Eur - Aktivní úlen : 30, 45 nebo 60 Eur - Sponzorující úlen: 75, 150 nebo 300 Eur.
V¿roúní zasedöní bylo zahöjeno 15:00 v p›íjemní a srdeúní atmosfí›e a prodiskutovalo nösledující tímata:
- P›ehled úinnosti za rok a zösadní zpröva presidenta.
- Udölost roku.
- Finanúní zpröva za rok 1999.
- úMístní korespondenti Asociace.
- Volba úlen¿ p›edstavenstva.
- Statistika úlen¿: r¿st organizace.
- Presentace EFN na v¿stavöch: informovöno asi 1 milion növötìvník¿.
- Presentace Skupiny pro komunikaci a p›ednööky, po›ödaní
EFN.
- Növötìvy na jadern¿ch pracoviötích.
- Elekt›ina v Brazílii.
- P›írodní radioaktivita v Guarapari.
- Seznam e-mail¿ EFN.
- Dokumenty o jaderní energii.
- Podv¿bory EFN.
- Orientace a priority na p›íötí rok.
- Jak se stöt úlenem EFN.
P›ehled úinnosti za rok a zösadní zpröva presidenta.
President uvítal noví úleny a presentoval ve struúním p›ehledu historii Asociace od listopadu roku 1996.
Potom nösledovala dlouhö diskuse o jaderní energii. Na mezinörodní scínì jsme byli letos svìdky nìkolika udölostí, kterí potvrzují d¿ležitost jaderní energie, zejmína pro její úistotu a vlídnost k životnímu prost›edí:
- cena ropy se ztrojnösobila z 10$ na 30$ za barel. Dlouho jsme vìdìli, že dodövky a cena ropy jsou velmi nestabilní a teÏ möme opìt o tom d¿kaz. V budoucnosti m¿žeme r¿st cen a nestabilitu dodövek títo komodity oúekövat, protože svìtoví rezervy ropy a zemního plynu jsou stöle více soust›edìny v oblasti Sibi›e a Perskího zölivu, tj. oblastí, kterí jsou politicky i vojensky velmi nestabilní.
-tento rok potvrdilo IPCC (Mezinörodní komise pro zmìnu podnebí) realitu globölního oteplovöní. Revidovalo sví p›edchozí odhady smìrem k horöímu scínö›i a zesílilo svoje p›esvìdúení, že toto zhoröovöní je d¿sledkem emisí skleníkov¿ch plyn¿ lidskou úinností.
- COP6 a dohody z Kyota : Nyní je z›ejmí, že mnohí pr¿myslovì vyspìlí zemì se nebudou moci vyhnout sv¿m zövazk¿m z Kyota, a to snížit sví emise CO2 a ostatních skleníkov¿ch plyn¿. Nyní je už nezbytní, aby snížily sví emise nejen o 5%, jak slíbily v Kyotu, ale p›inejmenöím o 50%, aby p›i souúasním snížení lidskího p›íspìvku ke skleníkovímu efektu dovolily rozvoj tìch nejchudöích zemí.
- à›ady americkí jaderní bezpeúnosti se rozhodly prodloužit platnost souúasn¿ch provolení k provozu nìkter¿ch jadern¿ch elektrören ze 40 let na 60 let, nejprve pro Calvert Cliffs a protom pro Ocoonee (a dalöí budou nösledovat). Ukazuje sem, že jaderní elektrörny störnou pomaleji, než se oúekövalo, takže lze jejich životnost bezpeúnì prodloužit. Japonci jsou v tomto smìru dokonce jeötì optimistiútìjöí a tìöí se na prodloužení životnosti nìkter¿ch sv¿ch jadern¿ch reaktor¿ až k hranici 120 let.
V mezinörodním mì›ítku jadernö energetika fungovala skvìle a její prací jsme se vyhnuli miliardöm tun CO2, kterí by byly emitovöny do atmosfíry, kdyby bylo stejní množství energie vyrobeno spalovöním fosilních paliv.
Politickö opozice se v Nìmecku zavözala k tomu, že jakmile se dostanou k moci, zvrötí rozhodnutí kanclí›e Schrödera ukonúit jadern¿ program, protože úistö jadernö energie by byla jinak nahrazena mnohem více zneúiöíujícími zdroji a takí proto, že vìtrní ml¿ny a úspory nejsou schopny zajistit pot›eby energie nìmeckí populace.
Ve övídsku byl na jaderní elektrörnì Barseback odstaven reaktor úíslo 1 (615 MW), a to úz úistì politick¿ch d¿vod¿ jako odpovìÏ na referendum, kterí v 80. letech rozhodlo opustit používöní úistí jaderní energie. To vöe navzdory tomu, že jadernö energie je úistö a úp›ötelskö k životnímu prost›edí a je nyní, podle pr¿zkum¿ ve›ejního mínìní, podporovöna drtivou vìtöinou övídskí populace. Odstavení reaktoru úíslo 2 bylo ovöem pozastaveno a nedostatek energie v d¿sledku odstavení reaktoru úíslo 1 bohužel nebyl nahrazen obnoviteln¿mi zdroji, jak slibovali övídötí Zelení, ale spíöe uhlím, dovöžen¿m z Polska a Dönska, kterí životní prost›edí obzvlöötì zneúiöíuje.
Jadernö elektrörna Daya Bay v Æínì (900 MW), kterou postavil Framatome, již bìhem mínì než 5 let vydìlala více než polovinu sv¿ch investiúních nöklad¿ a pracuje skvìle. Mimo jiní tak p›ispívö ke snížení úínskí spot›eby zvlöötì neúistího mìkkího druhu uhlí - lignitu, kter¿ se tìží na zöpadì a spaluje v elektrörnöch na industrializovaním v¿chodì.
Pöt¿ reaktoru plönuje postavit Finsko - rozhodnutí mö padnout v roce 2001-2002. Jestliže bude chtít Finsko splnit sví zövazky z Kyota, není jiní cesty, než pöt¿ reaktoru postavit.
Ve Francii Greenpeace pokraúují ve sví kampani proti Haagu. Jako reakci COGEMA spustila kampaà "pr¿hlednost" tím, že instalovala "webcamy" - videokamery, umístìní na r¿zn¿ch místech uvnit› jaderní elektrörny a na sví weboví strönce pr¿bìžnì ukazuje v¿sledky. P¿jdete-li na strönku http://www.cogemalahague.fr , m¿žete vidìt p›ímí obrözky z Haagu 24 hodin dennì.
Jacques Frot zd¿raznil, že 2/3 energie, vyrobení ve svìtì je spot›ebovöno 20% svìtoví populace. Spot›eba energie na hlavu v rozvojov¿ch zemích je v pr¿mìru jedna desetina spot›eby v pr¿myslov¿ch zemích. Jin¿mi slovy, jestliže se v pr¿bìhu 50 let rozvojoví zemì dostanou na úroveà dneöních rozvinut¿ch zemí, kterí si udrží svoji úroveà spot›eby, svìtovö pot›eba energie se ztrojnösobí. To by ovöem znaúnì zhoröilo zneúiötìní atmosfíry, globölní oteplovöní a stupeà vyúerpöní zdroj¿ fosilních paliv. Takže musíme energií öet›it, b¿t efektivnìjöí a produkovat energii nutnì pot›ebujeme úistì. Jadernö energie se zdö b¿t jedin¿m úist¿m zdrojem, kter¿ m¿že zajistit svìtoví pot›eby energie na dalöích 50 let.
Naöe Asociace tento rok opìt povyrostla a rychlejöím tempem než d›íve, obzvlöötì v mezinörodním mì›ítku (viz níže). Naöe poúty jsou vìtöí, než kdykoliv p›edtím. Poúet lektor¿ se rovnìž zv¿öil, a to zejmína zösluhou akce naöí Skupiny pro komunikaci a jejích lektor¿ Michela, Alaina a Jacquese (více níže).
Internetovö strönka je p›eklödöna do nìkolika jazyk¿ a každ¿ den dostövöme z celího svìta zprövy o podpo›e.
Krötce, EFN pokraúuje v rozvíjení svího programu a poútu sv¿ch úlen¿ vysokou rychlostí, a to dokonce rychleji, než jsme p›edpoklödali.
Kniha "Ochrönci životního prost›edí PRO jadernou energii" se objeví v angliútinì. Chystöme p›eklady do rumunötiny, ruötiny, nìmúiny, italötiny, portugalötiny, úeötiny a slovinötiny.
Vöem vöm dìkujeme!
Udölostí roku pro nös je to, že naöe myölenky a postoje byly p›ijaty nik¿m menöím než jedním z otc¿ hnutí za životní prost›edí a pion¿rem ekologie od roku 1960 profesorem Jamesem Lovelockem. James Lovelock je autorem znömí teorie Gaia, kterö nahlíží na chovöní biosfíry a atmosfíry naöí planety jako na chovöní sebe-regulujícího živího organismu, pojídajícího živ¿ organismus. James Lovelock je brilantní vìdeck¿ pracovník a vynölezce, Doktor honoris causa mnoha universit po celím svìtì, úlen Krölovskí spoleúnosti (Royal Society). Je rovnìž zvlöötì mytickou osobností ve svìtì životního prost›edí, kde byly jeho knihy prodövöny v milionech. Je jedním z pör reölnì uvažujících myslitel¿ na tomto poli. Souhlasil s tím, že bude podporovat EFN a napsal vynikající p›edmluvu, kterö se objeví v anglickí verzi a budoucích vydöních knihy "Ochrönci životního prost›edí PRO jadernou energii".
Na v¿roúním zasedöní byly presentovöny úúty za rok od 1.ledna do 31.prosince 1999. àúty jsou ve francouzsk¿ch francích.
Musíme poznamenat, že úroveà p›íjm¿ a vydöní z¿stövö skromnö. Je to možní proto, že Asociace funguje zcela na bözi spoleúního úsilí dobrovolník¿. Každ¿ se podílí jak nejlípe umí, takže pröce asociace je zajiöíovöna s provozními nöklady na nejskromnìjöím minimu.
Z pohledu dalöí expanze naöich aktivit jak ve Francii, tak v zahraniúí, kdy je nutno poúítat s vìtöími a vìtöími nöklady na komunikace, by bylo žödoucí, když ne nutní zv¿öit p›íjmy Asociace.
Po presentaci hospoda›ení shromöždìní postoupilo k hlasovöní o Finanúní zprövì za rok 1999. Byla jednomyslnì p›ijata.
Asociace mö dnes úleny, sponzory a 41 místních korespondent¿ (od loàska +32%) ve více než 30 zemích a pìti kontinentech :
- ve vöech regionech Francie.
- v Evropì: Nìmecko, Belgie, Bulharsko, öpanìlsko, Finsko, Velkö Britanie,
MaÏarsko, Itölie, Øecko, Norsko, övídsko, úúúúúúúöv¿carsko, Nizozemí,
Æeskö republika, Albönie, Rusko, Rumunsko, Slovinsko, Slovensko, Turecko a
Ukrajina.
- v Severní Americe: Kanada a asi deset stöt¿ USA.
- v Jižní Americe: Argentina a Brazílie.
- v Asii: Tajwan, Korea, Japonsko a Irön.
- v Africe: Maroko.
- v Australii.
Každ¿, kdo si p›eje pomoci s rozvojem naöí úinnosti, se m¿že stöt místním korespondentem ve sví zemi, ve svím regionu, ve svím mìstì na svím pracoviöti...Vöe, co musí udìlat, je vyplnit a p›edložit formulö›, kter¿ je k dispozici v angliútinì a francouzötinì na weboví strönce: <http://www.ecolo.org> a mít tuto žödost p›ijatu p›edstavenstvem Asociace.
Místní korespondent není povinen platit poplatky nebo b¿t p›ítomen sch¿zím. Jeho role je jednoduöe poskytovat místní dobrovolnou podporu cíl¿m spoleúnosti v jakímkoliv rozsahu to bude možní.
Role místního korespondenta je p›ispìt k propagaci Asociace ve svím okolí tak, že bude hovo›it se sv¿mi p›öteli, kolegy nebo sousedy, rozesílöním Petice a sbíröním podpis¿, za›izovöním místních kontakt¿, zve›ejnìním úlönk¿ v místních bulletinech, atd. Vöechny nöpady a növrhy jsou vítöny. Protože chceme využít veökerou dobrou v¿li, m¿že se stöt, že v nìkterí zemi budou dva nebo více místních korespondent¿, regionu nebo dokonce ve stejním mìstì. V takovím p›ípadì tvo›í místní skupinu a koordinují svoji úinnost.
Stanovy Asociace ve svím úlönku 11 požadují, aby v¿roúní zasedöní zvolilo p›edstavenstvo. Toto v¿roúní zasedöní hlasovalo pro znovuzvolení p›edchozího p›edstavenstva:
President : Bruno COMBY, absolvent Ecole Polytechnique (X80), jadern¿ fyzik, autor deseti knih o zdraví a životním prost›edí, vúetnì znömího bestselleru "Ochrönci životního prost›edí PRO jadernou energii"
Vice-president : Profesor Henri JOYEUX, chirurg a profesor mediciny na Montpellier Medical School, Mezinörodní cena za v¿zkum rakoviny, editor "Lidskí ekologie" sbírka Editions de Guibert.
Hlavní sekretö› : Hubert CHOPIN, smírúí soudce a vice-president Vyööího soudu v Troyes.
Zöstupce sekretö›e : Michel NORAZ, v d¿chodu, organick¿ zahradník, úlen zastupitelstva v Greville-Hague.
Pokladník : Pierre-Yves VINCENT, úúetní expert v úúetní firmì.
Statistika úlen¿ : r¿st Asociace
K 14. listopadu 2000 mìla EFN 4028 úlen¿ a sponzor¿, kter¿ch bylo p›ed rokem k 26.listopadu 1999 pouze 3494. Tento rok se EFN rozrostla o více než 15%.
Symbolickö úroveà 4000 úlen¿ byla p›ekroúena d›íve než za 4 roky.
M¿žete si vzpomenout, že p¿vodnì jsme si stanovili jako nöö cíl toto:
- mít 100 úlen¿ a sponzor¿ na konci prvního roku
- mít 1000 úlen¿ a podpis¿ Petice na konci druhího roku
- mít 2000 úlen¿ a popis¿ Petice na konci t›etího roku
- mít 3000 úlen¿ a podpis¿ Petice na konci útvrtího roku;
úísla, kterö jsme vysoce p›ekroúili!
Asociace pokraúuje v r¿stu tak, jak si více a více lidí uvìdomuje v¿hody jaderní energie pro životní prost›edí - totiž, že je úistö a k životnímu prost›edí p›ötelskö.
Presentace EFN na v¿stavöch: tento bylo informovöno asi jeden milion növötìvník¿
Tento rok ve›ejnosti EFN presentovala svou úinnost v römci nìkolika v¿stav a profesních presentací.
Tyto sírie v¿stav a profesních presentací nöm poskytlo p›íležitost p›imìt ve›ejnost, aby si uvìdomila d¿ležitost otözek o jaderní energii a životním prost›edí a odpovìdìt na otözky ve›ejnosti, t¿kající se jaderní energie a jejího vlivu na životní prost›edí. V¿stavy a profesní presentace, kter¿ch jsme se zúúastnili navötívilo asi milion növötìvník¿. P›ijetí ve›ejnosti bylo v›elí a úestní. Lidí kladli ›adu otözek, obzvlöötì o jadern¿ch odpadech a jejich zpracovöní a o povìstech, kterí dnes kolují: souvislosti nehody v Æernobylu, bezpeúnost dopravy jadern¿ch materiöl¿, vypouötìní z elektrörny v La Hague, co dìlat s jadern¿m odpadem, a dopad jaderní energie na zdraví ve›ejnosti obecnì. Øada naöich növötìvník¿ byla röda, že se mohla p›iuúit a diskutovat o tìchto otözköch, a ›ada röda podepsala petici. Pör protijadern¿ch aktivist¿ (kte›í representují velmi, velmi malou menöinu populace) naöe nözory nesdílí a potom m¿žeme mít vöönivou diskusi, kterö vždy upoutö pozornost ostatních növötìvník¿.
Obecnì se dö ›íci, že na tìchto v¿stavöch probíhö vöe v klidu a dobrím rozmaru. Zdö se, že silní opozice malího poútu resolutnì protijadern¿ch osob, kte›í jsou odhodlöni udìlat na obranu sv¿ch nözor¿ vöe, ub¿vö, aúkoliv tu a tam takoví reakce zaznamenöme.
EFN byla na v¿stavì v Tours 5. úervna 1999 obìtí nösilní agrese protijadern¿ch aktivist¿. Agreso›i byli pohnöni p›ed soud. President EFN a dva dobrovolníci (Monique and Jean-Marie Lecocq), kte›í byli tou dobou na stönku byli, po více než p¿l hodiny ve›ejnì insultovöni, ohrožovöni a napadöni velmi nep›ötelsk¿mi agresory, kte›í potom zaúali bez povolení demolovat stönek tvö›í v tvö› pokojn¿m protest¿m dobrovolník¿ EFN. Organizöto›i v¿stavy, zjevnì sami "protijaderní" se agresi nepokusili zastavit a odmítli povolat ostrahu. P›ípad je u nejvyööího soudu v Tours, ale v¿sledek zatím neznöme; budeme vös informovat. Vöímöme si, že takoví sporadickí nep›ötelskí projevy nejsou obecnì prací normölní ve›ejnosti, ale tímì› vždy úlen¿ nebo sympatizant¿ organizací nebo pseudo-nezövisl¿ch organizací, kte›í proklamují, že jsou pacifistí, ale kte›í nezavöhají nösilnì napadnout ty, kte›í jejich radikölní protijaderní nözory nesdílí.
Vìtöina növötìvník¿ na tìchto v¿stavöch jsou skuteúnì velmi rödi, že se dozvìdìli nìco novího vúetnì zjiötìní, jak mnoho odborník¿ v oblasti životního prost›edí je pro jadernou energii
Celkov¿ v¿sledek tìchto v¿stav a presentací se ve smyslu lidsk¿ch vztah¿, komunikace, v¿mìny a distribuce informací a kontakt¿ s ve›ejností jeví jako velmi positivní a my möme v úmyslu v nìm pokraúovat i v p›íötím roce.
Naöe díky pat›í vöem, kte›í pomohli p›ípravou a svou p›ítomností na stöncích presentovali aktivity EFN na v¿stavöch, obzvlöötì pak Jean-Claude, ale takí Jean-Marie, Monique, Serge, Hubert, Armelle, Delphine, Nicole, Perceval, Alain.....
Prezentace Skupiny pro komunikace EFN (GR COM)
Tato skupina vedenö Jacquesem Frotem (odeöel do d¿chod¿ z petrochemie) se sklödö z 15 kompetentních a motivovan¿ch "komunikötor¿". Jacques velmi pozitivnì prezentoval v¿sledky jejich úinnosti.
Je skuteúností, že energie je velkou mezerou ve vìdomostech ve›ejnosti. Panují zde mnohö kliöí a nesprövní p›edstavy, kterí si žödají vysvìtlit a demystifikovat.
Spousta lidí nemö v¿bec žödnou p›edstavu o tom, jak vlastnì takovö jadernö elektrörna funguje, o tom, jak¿ dopad na zdraví ve›ejnosti a životní prost›edí mají r¿zní druhy energie, jak se naklödö (nebo nenaklödö) s jadern¿m a jin¿m odpadem, jak jsou elektrörny demontovöny po ukonúení sví životnosti, atd. Lidí si neuvìdomují, že informace, kter¿ch se jim dostövö od ve›ejn¿ch ú›ad¿, protijadern¿ch aktivist¿ a medií jsou úasto neúplní a zkreslení
Nelze nic srovnat s debatou mezi kompetentním a nadöen¿m mluvúím a posluchaúi, kte›í mu dövají otözky. To je d¿vod, proú EFN GR COM po›ödö p›ednööky na tíma jadernö energie po celí Francii a dokonce i v zahraniúí.
Princip organizace je prost¿. Jsou p›ipraveny standardní p›ednöökoví moduly, vúetnì pedagogickí podpory a prost›edk¿ pro prezentaci, pojednövající o r¿zn¿ch formöch energie jejich dopadu na životní prost›edí. Tento rok bylo zorganizovöno a prezentovöno ve Francii a v zahraniúí asi 60 takov¿ch p›ednööek. Jejich cílem je lípe, úplnìji a objektivnìji informovat ve›ejnost.
P›ednööky EFN GR COM jsou zamì›eny na nösledující posluchaúe: ökoly a university, zdravotnick¿ personöl, sociölnì-profesní organizace, radnice a kulturní centra, kluby a asociace, atd.
P›ednööející musí ovöem sv¿j projev p›izp¿sobit úrovni posluchaú¿.
Po p›ednööce jsou posluchaúi vyzvöni ke kladení otözek, a to jak k tímatu p›ednööky, tak i souvisejícím obor¿m, žödnö tabu, žödnö omezení.
Za období, kdy byla Skupina pro komunikaci ustavena tj. o nìco více než jeden rok, bylo takov¿ch p›ednööek zorganizovöno více než 100.
EFN se podílela na ve›ejn¿ch setköních, jejichž tímatem bylo životní prost›edí, a to na ökolöch a universitöch, v klubech a asociacích a tento rok jsme byli dokonce pozvöni Americkou jadernou spoleúností, abychom mluvili na jejich konferenci v New World.
Tìmto p›ednöököm bylo p›ítomno více než 5000 lidí. V¿roúní zasedöní v¿sledk¿m GR COM dlouho aplaudovalo a pop›ölo dalöí úspìch.
Viz aktualizovan¿ program minul¿ch i budoucích p›ednööek na GR COM weboví strönce: http://www.ecolo.org/conferences/
Növötìvy na jadern¿ch pracoviötích
Letos v römci sv¿ch komunikaúních aktivit navötívila delegace EFN nösledující pracoviötì:
Jadernö elektrörna v Civaux - p›i p›íležitosti zahöjení provozu novího 1450 MW tlakovodního reaktoru EDF.
Laborato› pro podzemní uklödöní jaderního odpadu v Mol v Belgii; jednö se o úöst mezinörodního v¿zkumního programu, kter¿ studuje na místì a v plním rozsahu proveditelnost a dlouhodobou bezpeúnost hlubokího geologickího skladovöní radioaktivních odpad¿. Fotografie z títo növötìvy najdete na webov¿ch strönköch: http://www.ecolo.org/photos/mol_00/
Guarapari v Brazílii, místo s nejvìtöí p›írodní radioaktivitou na svìtì - viz podrobnìjöí údaje níže. Fotografie z títo növötìvy najdete na webov¿ch strönköch: http://www.ecolo.org/photos/visite/guarapari_00/
Jadernö elektrörna Angra v Brazílii se dvìma tlakovodními reaktory, jeden americkí a jeden nìmeckí konstrukce; nìmeck¿ byl prövì uveden do provozu. Fotografie z títo növötìvy najdete na webov¿ch strönköch: http://www.ecolo.org/photos/angra_00/
Reaktor BR2 v Belgii, jedineúnö píúe je u nìj vìnovöna studiu materiölu pro konstrukci jadern¿ch reaktor¿. Lze na nìm simulovat r¿znö jadernö prost›edí.
Reaktor BR1 v Belgii, kter¿ se prövì demontuje. Byl to první tlakovodní reaktor v Evropì.
Od založení EFN jedna nebo více delegací navötívila nösledující místa:
Pro p›íötí rok plönujeme növötìvy nösledujících míst:
Brazilskö elektrickö energie je vìtöinou vodní. Tento zdroj mö ovöem svoje hranice, a proto v römci dalöího rozvoje bylo konstatovöno:
Tyto úvahy vedly Brazílii vedly k tomu, že postavila elektrörny na industrializovaním jihu poblíž Rio de Janeiro, Sao Paulo a Belo Horizonte. Kromì mnoha klasick¿ch elektrören na fosilní paliva, emitujících skleníkoví plyny, jsou v Ang›e i dva jaderní reaktory.
Brazílie podepsala Smlouvu o neöí›ení (NPT). Nechce jaderní zbranì a její reaktory jsou pod dozorem Mezinörodní agentury pro atomovou energii (IAEA).
Angra 1 je tlakovodní reaktor Westinghouse (USA) - 600 MW, kter¿ je v provozu po mnoho let.
Angra 2 mö reaktor Siemens/KWU 1200 MW, kter¿ byl nedövno p›ifözovön k elektrickí síti po dvaceti letech zpoždìní v d¿sledku politickího vöhöní. Jak jsme sami vidìli, jeho vysokö technickö úroveà a bezpeúnostní opat›ení jsou p›íkladní. Je opravdu politovöníhodní, že takoví za›ízení bylo postaveno a potí nebylo po takovou dobu povoleno spuötìní, zvlöötì proto, že odklad spuötìní a souúasnö nutnost uspokojit energetickí požadavky ekonomiky, vedl k v¿stavbì nìkolika elektrören, spalujících fosilní paliva. Souúasnì je nutní ›íci, že mocnö petrochemickö nörodní spoleúnost Petrobras mö v Brazílii obrovsk¿ vliv. To m¿že ono vöhöní vysvìtlit, p›inejmenöím alespoà zúösti.
Nörodní elektrickö síí byla velmi nestabilní a požadavky na energii p›evyöovaly v¿robu. I malö nerovnovöha mohla vyvolat dramatickí souvislosti, kdy bude padat jedna elektrörna po druhí. Brazílie byla v každím okamžiku ohrožena totölním kolapsem kdykoliv doölo k nedostatku energie. P›ipojením Angry 2 se doúasnì situace zlepöila.
Ve svìtle stoupající poptövky po elekt›inì, je proto pro dobro životního prost›edí a omezení emisí skleníkov¿ch plyn¿ nezbytní postavit Angru 3 a dalöí jaderní elektrörny, aby mohla Brazílie pokraúovat ve svím ekonomickím rozvoji s úistou a k životnímu prost›edí p›ötelskou energií. Je lepöí cesta než stavìt více uheln¿ch elektrören s jejich nösledn¿m zneúiöíovöním životního prost›edí.
P›írodní radioaktivita v Guarapari
EFN se nedövno podílela na konferenci v römci symposia o jaderní energii, kterí se konalo ve dnech 26.-29.úervna 2000 v Rio de Janeiro v Brazílii.
Prezentace EFN byla odmìnìna dlouhotrvajícím potleskem a i ostatní konference mìly i v mezinörodním mì›ítku vysokou kvalitu a byly velmi zajímaví.
Po symposiu jsme navötívili jadernou elektrörnu ANGRA, kterö leží pör hodin jižnì od Rio de Janeiro. Fotografie z títo növötìvy najdete na webov¿ch strönköch:
http://www.ecolo.org/photos/visite/guarapari_00/braz00angra+bc.jpg
Po növötìvì na jaderní elektrörnì ANGRA jsem potom strövil jeden t¿den v pob›ežním mìstì GUARAPARI, kterí je znömí sv¿m vysok¿m p›írodním radioaktivním pozadím a paradoxnì(*), takí pro sv¿j p›ínos pro lidskí zdraví (GUARAPARI je znömí brazilskí lözeàskí mìsto).
GUARAPARI leží asi 8 hodin jízdy severov¿chodnì od Rio de Janeiro. Cílem cesty bylo co nejpeúlivìji prozkoumat a zmì›it v tomto mìstì p›írodní radioaktivitu, kterö pochözí z monazitu (kter¿ obsahuje thorium).
Informaúní letöky, kterí toto mìsto prezentují (a jsou distribuovaní místní turistickou agenturou) hlösají "GUARAPARI, cidade de saude" (mìsto zdraví). Je to pob›ežní místo, kterí je v Brazílii i v zahraniúí dob›e znömo pro sv¿j velmi p›ízniv¿ vliv na lidsk¿ organismus, a to v d¿sledku svojí radioaktivity ! Obyvatelí GUARAPARI jsou na vysokou úroveà thoria v písku v okolí mìsta velmi hrdí a dokonce jeden z vìtöích hotel¿ v GUARAPARI se jmenuje THORIUM HOTEL (viz obrözky na weboví strönce EFN níže).
Pr¿mìrnö úroveà p›irození radiace pozadí mì›enö EFN v GUARAPARI a jeho plöžích je ve svím úúinku znaúnì vyööí než kdekoliv jinde na svìtì. Na PRAIA PRETA jsem namì›il i öpiúky o hodnotì 40 mikroSv/h (což je ekvivalentní 400 mSv za rok) gama zö›ení. Tyto öpiúky kolísají (nejsou trvalí) v zövislosti na atmosfírick¿ch podmínköch a jsou pravdìpodobnì v¿sledkem uvolàovöní radioaktivních plyn¿ do atmosfíry. (zejmína thoronu) jako produkty rozpadu thoria ze zemì/písku/monazitu.
GUARAPARI mö 76 000 obyvatel, kte›í se s touto p›írodní radioaktivitou docela dob›e sp›ötelili. Ve skuteúnosti jsou na ni dokonce hrdí a celö ›ada obyvatel chodí pravidelnì na plöže GUARAPARI, kde se do úerního písku, obsahujícího monazit, zahrabövají. Tento písek mö totiž dlouholetou historii (nìkolik století) a zözraúnou povìst pro sví líúiví úúinky.
Dokonce je znömo, že v minul¿ch stoletích p›ed objevem radioaktivity uúili rodiúe v GUARAPARI svoje dìti jak líúiví úúinky úerního písku využít. Uúili je zp¿sob, jak si na písek lehnout a nasöt bìhem deseti minut pörkröt za mìsíc zdravím celí svoje tìlo (s v¿jimkou hlavy).
"Monazitov¿ písek" je na plöži v porovnöní s obyúejn¿m pískem (chud¿m na thorium a bíl¿m) snadno identifikovateln¿ pro svoji úernavou barvu
Monazit byl již v roce 1910 v GUARAPARI pro svou vysokou koncentraci thoria a dalöích minerölních prvk¿ (viz obrözky níže, kterí jsou ofotografovaní ze starí knihy líúící historii GUARAPARI; tato starö kniha již není k dostöní, ale EFN se poda›ilo tyto snímky získat a prohlídnout si jedinou znömou kopii títo knihy, kterö dosud existuje) pr¿myslovì využívön.
GUARAPARI je jedno z nejstaröích mìst Brazílie. Bylo založeno jezuitsk¿mi knìžími, kte›í p›iöli z Evropy obrötit na k›esíanství místní obyvatelstvo a kte›í takí roku 1585 (mínì než století potí, co Kryötof Kolumbus objevil americk¿ kontinent) v GUARAPARI postavili první kostel.
V souúasní dobì m¿žete každí röno na plöži v GUARAPARI pozorovat lidi (Brazilce i cizince, kte›í za tímto úúelem p›ijíždìjí zdaleka) jak si svö tìla pokr¿vají úern¿m monazitov¿m pískem a dop›övají si "koupel p›írodní radioaktivity" : je t›eba ›íci, že vìdecky nejsou zözraúní úúinky, jak o nich mluví obyvatelí GUARAPARI, proközöny. President EFN tyto "koupele p›írodní radioaktivity" zkouöel: jsou velmi p›íjemní, úlovìk se cítí po deseti minutöch cel¿ "energetizovan¿", mö uvnit› celího tìla p›íjemn¿ pocit, kter¿ je podobn¿ jako rozumnì krötkí slunìní. O úem vös ale p›esvìdúit mohu, je skuteúnost, že úroveà radiace, kterö je 400kröt vyööí než obvyklí radiaúní pozadí kdekoliv jinde na zemi, vös okamžitì nezabije. Od svího koupöní v monazitov¿ch píscích v GUARAPARI jsem toho chodícím d¿kazem...
Kam až sahö pamìí GUARAPARI, jedinö organizace , kterö kdy p›ed EFN mì›ila v GUARAPARI radioaktivitu byla CNEN (Nörodní brazilskö komise pro jadernou energii) a úkterö mö takí dokumentaci o monazitu. My jsem ji bohužel nemìli p›íležitost vidìt, ale v nadchözejících t¿dnech bychom ji mìli obdržet. P›ed nìkolika lety p›edstavitelí GUARAPARI pozvali t¿m japonsk¿ch vìdc¿ a žurnalist¿, aby tento fenomín zkoumali. T¿m do mìsta p›ijel vybaven bíl¿m protiatomov¿m obleúením, specielní obuví a d¿chacími maskami, jakoby se stala vìtöí katastrofa nebo kontaminace, a to jen proto, aby zmì›il p›irození radiaúní pozadí. Na místní obyvatele (kte›í se na plöžích jako obvykle vìnovali slunìní nebo koupöní v písku) to udìlalo ohromn¿ dojem a pro nìkterí to byla docela p›íjemnö legrace. EFN je t›etí organizací, kterö v GUARAPARI provedla p›esnö mì›ení radioaktivity.
Uvöžíme-li existenci títo p›írodní radioaktivity, kterö je vyööí, než kdekoliv jinde a souúasnì povìst GUARAPARI jako "mìsta zdraví", by bylo docela užiteúní vìdìt, jak¿ je skuteún¿ zdravotní stav obyvatel mìsta.
Takovö studie celkovího zdravotního stavu obyvatel GUARAPARI neexistuje, a proto jsem bìhem sedmidenního pobytu v GUARAPARI navözal nìkolik zajímav¿ch vztah¿ a intenzivnì pracoval, aby ve spolupröci institutu Bruno Comby a universitou v GUARAPARI mohla vzniknout místní epidemiologickö studie:
ESTUDO DA SAUDE DA POPULACAO DE GUARAPARI
První úöst studie sbìr dat o dílce života obyvatel mìsta v porovnöní s pr¿mìrnou dílkou života obyvatel ostatních brazilsk¿ch mìst. Druhö föze bude lípe pochopit a vyhodnotit zdraví a životní styl obyvatel, nejenom ve spojení s radioaktivitou, ale rovnìž spoleúnì s ostatními hlavními faktory života, kterí mohou hröt nìjakou roli p›i vyhodnocovöní zdraví populace (kou›ení, alkohol, zp¿sob v¿živy..). Kromì toho, konzumace místního lahodního ovoce, kokosov¿ch o›ech¿, místních ryb, kou›ení, alkoholick¿ch nöpoj¿ a smažení potravy je skuteúnì úöstí životního stylu mnoha zdejöích obyvatel. Navzdory vöemu se zdö, že místní obyvatelí se tìöí relativnì dobrímu zdraví. V každím p›ípadì mít p›esnìjöí údaje o zdraví obyvatel GUARAPARI bude velmi zajímaví.
Bude možnö napsöna brožurka s nözvem "GUARAPARI, mìsto zdraví a sví radioaktivity", kterö bude v¿sledky studie presentovat ve›ejnosti. Bude k dispozici v nìkolika jazycích (portugalötina, angliútina a francouzötina).
Fotografie z p›edbìžního pr¿zkumu EFN jsou k dispozici na weboví strönce :
http://www.ecolo.org/photos/visite/guarapari_00/
Vì›íme, že tato studie p›ispìje k lepöímu pochopení úúink¿ p›írodní radiace na lidskí zdraví.
P›ivezl jsem do Francie pör vzork¿ úerního monazitovího i normölního bílího písku z GUARAPARI, kterí pochözejí ze stejní plöže, abych je mohl döt analyzovat a stanovit jejich minerölní složení a p›esnìji stanovit úroveà thoria, kterí obsahuje.
Nevöhejte a poölete nöm svoji reakci na tuto studii spoleúnì s növrhy, jak by mohla b¿t financovöna. Domnívöme se, že tato studie mö pro lepöí pochopení úúink¿ p›írodní radioaktivity na lidskí zdraví zösadní v¿znam.
___________________
(*) Jestliže uvöžíme hormesovou hypotízu (kterö ›íkö, že zatímco velkí dövky radioaktivity jsou lidskímu zdraví ökodliví, nízkí dövky radioaktivity nap›. takoví, jakí lze nalízt v GUARAPARI jsou p›irození a my jsme na nì tak adaptovöni, že mohou b¿t pro lidskí zdraví p›ínosem) je tento paradox je pouze zdönliv¿, nebo dokonce není paradoxem v¿bec.
EFN poskytuje e-mailovou informaúní službu ve francouzötinì a v angliútinì. Na každím seznamu adres mö asi 1000 jmen. Tyto seznamy se v posledním roce podstatnì rozöí›ily.
Tato služba je poskytovöna zdarma a je dostupnö i tìm, kte›í nejsou úleny asociace. K získövöní aktuölních informací EFN si je pouze musíte objednat a döt vaöi e-mailovou adresu. M¿žete si objednat francouzskou nebo anglickou versi nebo obì. Nezapomeàte objednövku obnovit, když zmìníte e-mailovou adresu.
Na weboví strönce EFN je k dispozici mnoho dokument¿ o jaderní energii a to ve formötech .DOC, .PDF a .HTML a v angliútinì, francouzötinì a italötinì. Noví dokumenty jsou pravidelnì p›idövöny. Viz: http://www.ecolo.org/documents/
Každ¿ podv¿bor pracuje v tìsní spolupröci s p›edstavenstvem EFN :
- Skupina EFN pro komunikaci(GR COM): je vedena Jacquesem Frotem s pomocí Michela, Alaina, a Bruna - je složena s celkem 15 autorizovan¿ch lektor¿.
- Prövní zöležitosti: Hubert, Raoul (advoköt u pa›ížskího soudu), a Bruno.
- Management úlenství : Jean-Claude a Bruno.
- Skupina CSPI/La Hague : Michel a Jean-Paul.
- Strategie a vöeobecnö organizace: p›edstavenstvo.
- Americkí zöležitosti : Berol Robinson.
Orientace a priority pro p›íötí rok
Naöí orientací a prioritami pro p›íötí rok jsou:
- r¿st Asociace. Dalöím cílem je co nejd›íve dosöhnout symbolick¿ch 5000 úlen¿ a sponzor¿.
- zv¿öení poútu místních korespondent¿ a naöich mezinörodních aktivit. Obzvlöötì to znamenö specifickí akce a pravdìpodobnì vytvo›ení nezövisl¿ch "EFN" v USA a ve Finsku.
- instalace systímu plateb poplatk¿ kreditní kartou. To urychlí mezinörodní rozvoj Asociace a pom¿že nov¿m úlen¿m ze z celího svìta.
- pokraúovöní v aktivitöch informujících ve›ejnost :
Aí jste kdokoliv, öi›te kolem sebe o EFN dobrí zprövy - vöichni dobrovolníci jsou vítöni!
V¿roúní zasedöní bylo ukonúeno ve 20:00 a bylo doplnìno zdrav¿m, organick¿m övídsk¿m stolem.
P›íötí V¿roúní zasedöní : na podzim 2001.
M¿žete se zapsat na Seznam e-mail¿ EFN; je to zadarmo. Vöe, co musíte udìlat je objednat tak, jak jsme vysvìtlili. Rovnìž m¿žete EFN podpo›it tak, že vyplníte formulö› žödosti, kter¿ najdete na :
http://www.ecolo.org/subscri/subscrien.htm (na tuto adresu kliknìte)
PODPOØTE OCHR¿NCE íIVOTNÍHO PROSTØEDÍ PRO JADERNOU ENERGII! Jestliže naöe nözory sdílíte, podepiöte Petici a p›idejte se k Asociaci. M¿žete se stöt sympatizujícím úlenem za pouh¿ch 20 Eur a sponzorujícím úlenem za 100 Eur, což zahrnuje objednövku Novinek. Ælenství platí jeden rok. Jste-li již úlenem, m¿žete sví úlenství obnovit teÏ. Bez ohledu na to, kdy sví úlenství obnovíte, bude vöm o jeden pln¿ rok prodlouženo od data vypröení p¿vodního úlenství. Dìkujeme vöm za to, že jste se k EFN p›ipojili a že podporujete úistou jadernou energii.
© Vöechna pröva vyhrazena - webovö strönka EFN : http://www.ecolo.org